15 Şubat 2013 Cuma

Turknet ADSL Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

Turknet ADSL Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

0 850 2888080

Kurum ile ilgili soru, sorun, istek talep ve şikâyetlerinizi iletmek için BURAYA tıklayınız.


İLETİŞİM :

TurkNet İletişim Hizmetleri A.Ş
Büyükdere Cad. No. 121, Ercan Han Kat 2, 34394 Gayrettepe, İstanbul

7/24 Çağrı Merkezi : 0 850 288 80 80
Faks : 0 212 216 55 60
E-Posta : musterihizmetleri@turk.net
Bayi Destek : adslbayidestek@turknet.net.tr
İş Başvuruları : http://ik.turk.net
   
Vergi Dairesi : Boğaziçi Kurumlar Vergi Dairesi Müdürlüğü
Vergi Numarası : 7350150917
İstanbul Ticaret Sicil odasına Kayıtlı Sicil No
:332516


ADSL Hakkında S.S.S
 ADSL Nedir?

Asymmetric Digital Subscriber Line sözcüklerinin baş harflerinden oluşan ADSL (Asimetrik Sayısal Abone Hattı), mevcut telefonlar için kullanılan bakır teller üzerinden yüksek hızlı veri, ses ve görüntü iletişimini aynı anda sağlayabilen bir modem teknolojisidir. 

 TurkNet ADSL'in avantajları nelerdir?

"TurkNet ADSL" in tüm avantajlarına Buradan ulaşabilirsiniz. 

 ADSL abonesi olabilmem için sabit telefon şart mı? 

Şart değil. Telefon hattınız olmadan da ADSL abonesi olabiliyorsunuz. Daha detaylı bilgiye www.sadeceinternet.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz. 

 TurkNet ADSL paketleri nelerdir? 

TurkNet ADSL paketleri limitli ve limitsiz olmak üzere iki başlık altında toplanabilir. 

1.Limitli Paketler: Kullanım miktarına bağlı olarak 1 Mb/ 256 Kbps, 4 GB limitli, 8 Mb'e kadar/1024 Kbps hızlarında 6 GB limitli seçenekleri sunulmaktadır. Limit aşımları ayrıca ücretlendirilir.

2.Limitsiz Paketler: Kullanım miktarına bağlı olmayan 8 Mb'e kadar/ 1024 kotasız, hızlarında paketler sunulmaktadır. Adil kullanım kapsamında 8 Mb'e kada ve 16 Mb’e kadar kotasız paketler için 50 GB'ninaşılması durumunda aşılan tarihten itibaren kullanım hızı 3 Mbit/sn ile sınırlandırılmakta, dönem sonunda normal hıza dönülmektedir. 

3.Tam İletişim Hizmet Paketleri: Yukarıda adı geçen limitli ve limitsiz ADSL paketlerinin her yöne ekonomik konuşma imkanı sunan tarifelere sahip Sabit Telefon Hizmeti ile birlikte sunulduğu hizmet paketleridir. 

 Limitli paketlerde kota aşımı nasıl ücretlendirilir? 

Kotalı paketlerde limit aşım ücreti 0,011719 TL/Mb'dır. 

Kota kullanımımı nasıl takip edebilirim?

Kota kullanımınız %80 ve %100 seviyelerine ulaştığında bu size her ay SMS ve e-mail yoluyla bildirilmektedir. Kota kullanımınızın anlık durumunu Online işlem Merkezi üzerinden kullanıcı adı ve şifrenizi girerek kontrol edebilirsiniz. Online İşlem Merkezi'ne giriş yapmak için tıklayın. 

 TurkNet ADSL abonesi olmak istiyorum, ne yapmalıyım? 

Aboneliğinizi buraya tıklayarak hemen başlatabilirsiniz. Dilerseniz 0 850 288 80 80 numaralı TurkNet Müşteri Hizmetleri'ni arayarak ya da TurkNet Başvuru Noktaları'ndan da aboneliğinizi başlatabilirsiniz 

 TurkNet ADSL abonesi olmak için başvurdum, ne kadar zamanda açılır? 

En geç 3 iş günü içerisinde hat aktivasyon işleminiz gerçekleştirilerek tarafınıza bilgi verilir. Aboneliğinizi başlatmak için tıklayın. 

 Modemim var, nasıl TurkNet ADSL abonesi olabilirim? 

Adsl modeminiz varsa modemsiz kampanyamızdan yararlanabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız. 

 TurkNet ADSL'de abonelik süresi taahhüdü isteniyor mu? 

TurkNet ADSL'de mevcut kampanyalar dışında abonelik süresi taahhüdü istenmemektedir. 

 Başka bir servis sağlayıcının ADSL abonesiyim. TurkNet ADSL abonesi nasıl olabilirim? 

TurkNet abonesi olmanın en hızlı ve kolay yolu ADSL hizmetinizin TurkNet'e taşınmasıdır. Detaylar için lütfen tıklayınız. 

 Bağlı bulunduğum santralde ADSL servisi yok, ne yapabilirim? 

0 850 288 80 80 numaralı TurkNet Müşteri Hizmetleri 'ni arayarak veya online başvuruda bulunarak TurkNet ADSL talebinizi bize iletebilirsiniz. Talebiniz bize ulaştıktan kısa zaman sonra gerekli başvurular tarafımızca yapılacak olup, bölgenizde ADSL hizmeti verilmeye başlandığında öncelik kazanmanız sağlanacaktır. 

 Aktivasyon ücreti neden alınıyor ve bütün hızlar için aynı mıdır?

ADSL hizmet talebinize istinaden, ADSL portunun aktivasyonu için bağlı olduğunuz telefon santralinde fiziksel olarak bir işlem yapılmakta, bu işlem Türk Telekomünikasyon A.Ş. tarafından bir kereye mahsus olarak ücretlendirilmektedir. Bütün hızlar için aktivasyon bedeli aynıdır. 

 ADSL teknolojisiyle alabileceğim maksimum hız ne kadardır? 

TurkNet 16 Mb/sn'ye kadar ADSL hizmeti sunabilmektedir. Ancak ADSL hızını telefon santraline olan mesafe ve hattın kalitesi doğrudan etkilemektedir. Alabileceğiniz maksimum hızı öğrenmek için 0 850 288 80 80 numaralı TurkNet Müşteri Hizmetleri'ni arayabilirsiniz. 

 Abonelik sürecim "Port Yok" aşamasında. Bu ne anlama geliyor? 

Bağlı bulunduğunuz Türk Telekom santralinde bağlantınızın yapılacağı port bulunmadığını ifade etmektedir. TurkNet tarafından düzenli olarak port sorgulaması yapılarak, uygun port havuza düştüğünde, port tahsis işlemi yapılacaktır. Türk Telekom'un ilgili santrale yatırım hızına bağlı olarak tesis süresi değişebilmektedir. 

 Abonelik sürecim "Repertitör Red" aşamasında. Bu ne anlama geliyor? 

Bu aşama başvurunun Türk Telekom santralindeki görevli (Repertitör) tarafından ADSL hattının tesis edilemediğini belirtmektedir. Olası sorunlar; port arızası, adres bilgilerinin yetersizliği, bina içi dağıtım şebekesinde (ankastrede) vb. sorun olabilir. Bu aşamaya gelen başvuru için yapılması gereken işlemler; yaşanan soruna göre farklılık göstermektedir. Repertitör tarafından red almış olan hat başvurusu, red nedeni giderilerek TurkNet ADSL ekibi tarafından tekrar repertitöre gönderilir. 

 Hız değişikliği yapmak istiyorum, ne yapmalıyım? 

Hız değişikliği için, 0 850 288 80 80 numaralı TurkNet Müşteri Hizmetleri 'ni arayabilir ya da Online İşlem Merkezi üzerinden kullanıcı adı ve şifrenizi girerek işlem yapabilirsiniz. Online İşlem Merkezi'ne giriş yapmak için tıklayın. 

 Hız değişikliği yaptım ancak yükselttiğim hıza ulaşamıyorum? 

Hız değişikliğinin hatta yansıyabilmesi için modeminizin bir kez açılıp kapatılması gerekmektedir. 

 Abonelik bilgilerimde değişiklik yapmak istiyorum, nasıl yapabilirim? 

Abonelik bilgilerinizi http://abone.turk.net/ adresindeki Online İşlem Merkezi üzerinden veya 0 850 288 80 80 numaralı TurkNet Müşteri Hizmetleri'ni arayarak değiştirebilirsiniz. Unvan değişiklikleri için yazılı talepte bulunmanız gerekmektedir. 

 İlk ADSL faturamda hangi ücretler yer alır? Faturam ne zaman gelir? Ödemesini nasıl yapabilirim? 

ADSL hizmeti ön ödemeli bir hizmettir. Her ayın 1'inde o ayın sonuna kadar alacağınız hizmetin faturası adınıza düzenlenir. Abonelik yeni başladığında, bir sonraki ayın ilk gününde düzenlenen ilk faturanızda, gelecek ayın ücretinin yanında, üyelik başlangıcından itibaren, ayın başına kadar olan kısmi bölüm var ise kısmi kullanım ile ilgili kota aşımı da faturanıza yansıtılır. İlk faturanızda ayrıca aktivasyon bedelinin ilk taksidi ve eğer modemli bir üyelik ise modem ücretinin ilk taksidi de yer alır. Eğer üyeliğiniz limitli/kotalı bir üyelik tipi ise, ay içerisindeki kota aşım ücretleriniz de faturanıza yansıtılır. Faturanızın son ödeme tarihi sağ üst köşedeki fatura bilgileri bölümünde yer alır. TurkNet ADSL aboneliğinize ait ödemeleri kredi kartı ve banka havalesi yolu ile yapabilirsiniz. Ödeme noktaları için tıklayınız . Online İşlem Merkezi üzerinden kullanıcı adı ve şifrenizi girerek de ödemenizi online olarak yapabilirsiniz. Online İşlem Merkezi'ne giriş yapmak için tıklayın. 

Fatura bilgilerinizi; 
 0 850 288 80 80 numaralı TurkNet Müşteri Hizmetleri'ni aradığınızda ulaşacağınız sesli yanıt sistemine telefon numaranızı tuşlayarak,

 0 850 288 80 80 numaralı TurkNet Müşteri Hizmetleri'ni aradığınızda Müşteri Temsilcimizle görüşerek, Online işlem Merkezi'nden kullanıcı adı ve şifrenizi girerek, Online İşlem Merkezi'ne giriş yapmak için tıklayın

 Online işlem Merkezi'nden kullanıcı adı ve şifrenizi girerek, Online İşlem Merkezi'ne giriş yapmak için tıklayın

 Her fatura döneminde e-posta adresinize gönderilen faturanızdan öğrenebilirsiniz. 

 TurkNet ADSL aboneliğimi iptal ettirmek istiyorum, ne yapabilirim? 

İptal talebizin tarafımıza yazılı olarak bildirilmesi gerekmektedir. Yazılı bildirimi 0 212 216 55 60 numaralı faksa gönderebilirsiniz. TurkNet Müşteri Hizmetleri 'ni arayarak bildireceğiniz abonelik iptali talepleri de, talebin alındığı gün sisteme girilir. Talebinizi takiben, 10 (on) iş günü içinde yazılı bildirimde bulunulması zorunludur. Aksi taktirde aboneliğiniz devam ettirilerek faturalandırılır. 

 Faturamda görünen Kısmi Ücret ne anlama gelmektedir? 

Ay içinde abone olunması halinde, aboneliğin başlangıç gününden bir sonraki ayın ilk gününe kadar olan kullanım bedelidir. 

 Modemimle ilgili kurulum, güvenlik ayarları ve diğer teknik sorularım için nereye başvurabilirim? 

Eğer TurkNet ADSL'in modemli kampanyalarından yararlanmaktaysınız, tarafımızca gönderilecek olan modem "tak-çalıştır" modem olup, gerekli tüm ayarlamaları yapılmış şekilde size ulaştırılacaktır. Modem size ulaştığında sizin sadece fiziksel bağlantılarını yapmanız gerekmektedir. Modeminiz ile ilgili tüm teknik sorularınız için 7/24 0850 288 80 80 numaralı TurkNet Müşteri Hizmetleri'nden destek alabilirsiniz. 

 Modemim arızalandı ne yapmalıyım? 

0850 288 80 80 numaralı TurkNet Müşteri Hizmetleri'nden destek alabilirsiniz Telefon görüşmesinde çözülemeyen modem arızalarında, TurkNet Müşteri Hizmetleri temsilcisi tarafından modem üreticisi olan firmayla görüşmeniz sağlanarak, arızanızın en kısa sürede giderilmesine yardımcı olunmaktadır 

 Bir modemle aynı anda birden fazla bilgisayarı internete bağlayabilir miyim? 

Kablosuz Modemle aynı anda sınırsız sayıda diz üstü bilgisayar ile kablosuz olarak, bir masaüstü bilgisayarla da kablolu olarak (Ethernet kablosu ile) internete bağlanabilirsiniz. Ayrıca 4 Ethernet portlu ADSL modemler üzerinden de birden fazla bilgisayarla aynı anda internete bağlanabilirsiniz. 

 Neden veri gönderme hızı alma hızından daha düşük oluyor? 

ADSL bağlantısının en temel özelliklerinden biri veri gönderme ve alma hızındaki farklılıktır (Asimetrik). Veri alma hızınız her zaman gönderme hızınızdan yüksek olur. Bu hız ¼ ile 1/16 oranı arasında değişmektedir. 

 Modemi bilgisayara Ethernet portundan mı USB portundan mı bağlamalıyım? 

ADSL bağlantınızda daha az sorun yaşamanız ve kurulumu daha kolay yapabilmeniz için Ethernet portundan bağlamanız tavsiye edilmektedir. 

 Neden Splitter kullanmalıyım? 

Splitter, hattın aynı anda ADSL ve telefon görüşmesi için kullanımına sağlar. ADSL kullanırken sabit telefonunuzu kullanmayacaksanız ya da ADSL'niz Yalın ADSL ise splitter'a ihtiyaç duymazsınız. 

 Ethernet kartım yok. Ne yapabilirim? 

Teknoloji marketlerden veya bilgisayarcılardan bir USB -> Ethernet dönüştürücüsü veya Ethernet kartı edinmeniz gerekmektedir. 

 Evimdeki sabit hattımın paraleli var. ADSL bağlantımda sorun yaşar mıyım? 

Paralel bağlı hatlarda ADSL bağlantısında sorun yaşanabilmektedir. Bağlantıyı ana hattan yapıp, paralel hattı devre dışı bırakırsanız ADSL bağlantınız daha sağlıklı olacaktır. 

 ADSL bağlantı hızım yavaş. Neden olabilir? 

ADSL bağlantı hızı ile ilgili olabilecek olası sorunlar aşağıdaki gibidir 


turknet adsl hız testi,turknet müşteri hizmetleri,turknet adsl müşteri hizmetleri numarası,turknet adsl iptal dilekçe örneği,turknet adsl fatura ödeme,turknet adsl modem şifresi,turknet adsl kampanyaları
türknet adsl iletişim,türknet kocaeli telefon numarası,türknet adsl,adsl müşteri hizmetleri numarası öğrenme,smile adsl müşteri hizmetleri numarası,turknet sınırsız internet,türknet telefonu
türknet kocaeli telefon numarası,turknet adsl telefon numarası gibi aklına gelen tüm sorulara cevap bulabilirsiniz..

Benzer Yazılar

Turknet ADSL Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası
4/ 5
Oleh