24 Şubat 2013 Pazar

Silverline Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası


Silverline Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası
444 4 758

SILVERLINE Endüstri ve Ticaret A.Ş.
Organize Sanayi Bölgesi / Merzifon-Amasya

İSTANBUL GENEL MÜDÜRLÜK:
Yılanlı Ayazma Yolu Yeşil Plaza No:15 Kat:10
Topkapı / İSTANBUL
Tel : 0212.484 48 00
Fax : 0212.481 40 08
İSTANBUL TANITIM MERKEZİ
Şemsettin Günaltay Cad. No: 256Sahrayıcedit / Kadıköy / İSTANBUL
Tel : 0216.369 70 95 - 96
Fax : 0216.369 70 94
ANKARA TANITIM MERKEZİ
Çetin Emeç Cad. No:49/b A.ÖveçlerANKARA
Tel : 0312.472 93 72
Fax : 0312.472 93 73
İZMİR TANITIM MERKEZİ
1. Kordon 370/A Kordon / İZMİR
Tel : 0232.464  66 93 – 464 55 93
Fax : 0232.464 11 93


TARİHÇE

1994 yılında Merzifon Organize Sanayi Bölgesinde kuruluş çalışmaları başlayan firma genç, dinamik ve deneyimli kadrosundan aldığı güçle kısa sürede üretime başlamıştır.

Firma çıkarttığı ilk model olan Softline fırın üstü aspiratörü ile başlattığı estetik ve kalite ilkesini, genişleyen ürün gamıyla ocak, fırın, mikrodalga, bulaşık makinesi, buzdolabı, evye ve batarya modellerine de taşımayı başarmıştır.

ISO 9001 kalite standardı ile üretimi yapılan ürünlerimizin, SGS(CEBEC),TÜV ,UL, GS , TSE ve CE standartlarına uygunluk belgeleri de mevcuttur.

MİSYON

Dünya pazarında sürekli gelişme ve büyüme doğrultusunda:

Performans ve güvenlik standartlarına uygun
Müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini karşılayan
Çevrecilik ve estetik anlayışına duyarlı Üretim yapmak;
Eğitimli ,katılımcı ve takım ruhu ile donanımlı Çalışanlarımız ile bu hedefimize koşarken görev ve mutluluğu paylaşmak firmamız politikasıdır.

VİZYON

Türkiye piyasasındaki mevcut lider konumumuzu sürdürürken, öte taraftan uluslar arası platformda da Silverline ismini aranan ve tercih edilen bir marka konumuna taşımaktır.

PAZAR YAPISI

Türkiye piyasasında,
92 adet bölge temsilciliğimiz kanalıyla ulaştığımız 450'den fazla tali bayi ağı ile satış ve pazarlama faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

Sektörel liderliğimizi desteklemek amacıyla 170 adet yetkili servisimiz, satış sonrası hizmet kalitesi konusunda çalışmaktadır.

Dünya piyasasında da Rusya, Almanya, İngiltere, Yunanistan başta olmak üzere Kazakistan, Lübnan, Libya, Norveç, Bulgaristan, Letonya, Azerbaycan, İsrail, Litvanya, Kıbrıs ve Avustralya gibi ülkelere ihracat yaparak önemli bir yer edinen firmamız müşteri portföyünü daha da genişletme arzusunda ve çabasındadır.

ÇEVRE POLİTİKASI

Faaliyetlerimizi sürdürülebilir çevre için sürekli iyilestirmek, Ulusal Çevre Mevzuatına tam olarak uymak ve uluslararası mevzuatı takip etmek, Atıklarımızı Ulusal Atık Mevzuatları doğrultusunda kaynağında azaltmak ve bertaraf edilmesini sağlamak, Çevre Yönetim Sisteminin performansını ve etkinliğini izlemek, ölçmek ve sürekli iyilestirmek, Firmamızın Çevre Politikasıdır.

KALİTE POLİTİKASI

SILVERLINE A.Ş. olarak, iş hayatımızdaki sorumluluklarımızı ve sizlere duyduğumuz saygıyı ön planda tutarak, kendimizi sürekli geliştirip yenileyerek ve en düşük üretim maliyetleri ile çalışarak, verimlilik gücümüzü arttırmayı, kaliteden asla ödün vermemeyi, müşterilerimiz ve çalışanlarımız nezrinde bunu bir iş prensibi olarak algılamayı en önemlisi, "Tercihiniz"  olarak kalmayı kendimize görev biliyoruz.

Hizmetlerimizin kalitesi, çalışanlarımızın kalitesi ile başlar. İnsanlarımızın yeteneklerinden, gücünden ve yaratıcılığından azami fayda sağlamak, yetkinlik ve verimliliklerini arttırarak, gelişmelerine imkan tanımak, işbirliği ve dayanışmanın bulunduğu çalışma ortamı yaratmak hizmet kalitesinin sürekliliği için seçtiğimiz yoldur.

Temel felsefemiz, kurulan kalite sistemi bünyesinde verdiğimiz hizmetlerin kalitesini sürekli geliştirmektir. Bu nedenle uzun vadedeki stratejimiz, kendimizi toplam kaliteye ulaştıracak biçimde eğitmektir.

Benzer Yazılar

Silverline Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası
4/ 5
Oleh