21 Şubat 2013 Perşembe

Koçtaş Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

Koçtaş Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası
0850 210 5050
4440884
1. Sipariş vermek için
2. Müşteri hizmetleri için
Üst Menüde Aradıgınız Kurumun Şubeleri Adres Telefonunu Yol Tarifini Google Earth ile harita üzerinde ögrenebilirsiniz..

Kurum ile ilgili soru, sorun, istek talep ve şikâyetlerinizi iletmek için BURAYA tıklayınız.

Haftanın 7 günü 08:30 – 18:00 saatleri arasında 0850 210 5050 numaralı Koçtaş Müşteri Hizmetlerini telefonla arayarak,
Koçtaş İnternet Mağazasının Müşteri Hizmetleri menüsünün altındaki Mesajlarım bölümünden bize yazarak,
Hafta içi 08:30 – 18:00 saatleri arasında Koçtaş İnternet Mağazasının her sayfasında bulunan Canlı Yardım'a bağlanarak,
Hafta içi 08:30 – 18:00 saatleri arasında Twitter'da @koctasdestek hesabımızdan veya Facebook sayfamız facebook.com/koctas üzerinden destek alarak bize ulaşabilirsiniz.
Canlı Yardım pencereniz açılmıyorsa kullandığınız İnternet tarayıcısının pop-up pencere engelleme özelliğini www.koctas.com.tr web sitesi için devre dışı bırakmanız gerekmektedir.

Bu Numara İle 444 0884 koçtaş şikayet,kartal koçtaş iletişim,koçtaş telefon,koçtaş iletişim telefonları,koçtaş iletişim yenibosna,beylikdüzü koçtaş iletişim,koçtaş müşteri hizmetleri şikayet,koçtaş eskişehir,koçtaş telefonla sipariş gibi konularda bilgi alabilirsiniz..

Tüm Ürünlerde Garanti
Koçtaş İnternet mağazasındaki tüm ürünler garanti kapsamı altındadır. Garanti süresi ürünün markasına göre en az 2 yıldır. Bazı markaların garantileri bu süreden daha uzun olabilmektedir.

Arızalı Ürünler
Ürünün kullanım kılavuzunda yer alan hususlara aykırı kullanılmasından kaynaklanan arızalar garanti kapsamı dışındadır.
Servis garantisi altında olan ürünler ancak “servis raporu” dahilinde değiştirilebilmektedir.
Arızalı ürün bildirimlerinizi Müşteri Hizmetleri menüsü altındaki Arıza Kayıtları bölümünden yapabilir, daha önce açtığınız arıza kaydınıza ait gelişmeleri takip edebilirsiniz.


İade ve Değişim İşlemleri
Satın aldığınız ürünlere ilişkin;

Teslimatın yapıldığı tarihten itibaren 7 gün içerisinde cayma hakkınızı kullanabilir veya,
Teslimatın yapıldığı tarihten itibaren 30 gün içerisinde, ayıplı mallar için
iade veya değişim talebinizi bize bildirerek süreci başlatabilirsiniz.


ADIM ADIM KOLAY İADE SÜRECİ

1) İade ve değişim sürecinin başlayabilmesi için, Siparişlerim bölümünden veya 444 0884 numaralı telefonu arayarak iade bildirimi açmanız ve müşteri hizmetlerimiz tarafından talebinize onay verilmesini beklemeniz gerekmektedir. İade bildiriminizi onaylamak amacıyla Koçtaş Müşteri Hizmetleri temsilcisi sizinle irtibata geçecektir.

2) Onaylanan iade ve değişim bildirimleriniz için siparişinizi size getiren kargo firması Koçtaş Müşteri Hizmetleri tarafından görevlendirilecek ve teslimat adresinizden ürünleri teslim alacaktır. İade etmek istediğiniz ürünü Koçtaş Müşteri Hizmetleri temsilcisi sizi aramadan veya başka bir kargo firmasıyla göndermeniz durumunda iadeniz kabul edilmeyecektir.

3) Teslimat adresinize gelen kargo firmasına iade etmek istediğiniz ürünleri ve siparişinize ait faturanın aslını teslim edin. Kargo firmasına herhangi bir taşıma ücreti ödemeyeceksiniz. 7 günlük cayma hakkı kullanılması durumunda ve ayıplı malların 30 günde değiştirilmesi sürecinde kargo ücreti Koçtaş tarafından karşılanacaktır.

4) Kargo firması tarafından adresinizden alınıp, bize ulaştırılan ürünler iade koşullarımız doğrultusunda değerlendirilererek kabul veya reddedilir. Bu işlemin sonucunda e-posta aracılığıyla bilgilendireceksiniz.

5) İade kabulünün depomuzda gerçekleştiği andan itibaren, tutar iadesi en geç 10 iş günü içerisinde alışveriş yaptığınız ödeme aracına yapılır. Ödemenizi kredi kartıyla gerçekleştirdiyseniz, taksitli işlemleriniz taksitli olarak, tek çekim işlemleriniz tek çekim olarak kartınıza iade edilir. Ödemenizi EFT/Havale,banka kartı (debit kart) veya Kapıda Ödeme-Nakit ile gerçekleştirdiyseniz, banka hesabınıza iade edilir.

İade - Değişim Bildirimi
İnternet mağazamızdan veya telefonla sipariş üzerinden satın aldığınız ürünlerle ilgili taleplerinizi iki farklı şekilde bize bildirebilirsiniz.

1. Koçtaş İnternet Mağazası üzerinden iade ve değişim talebini kendiniz başlatabilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri menüsünün altında Siparişlerim menüsüne girin.
İlgili sipariş numaranızın üzerine tıklayarak, siparişinizin detayını açın.
Siparişinizdeki ürünlerden iade etmek istediğiniz ürünün yanındaki İade / Değişim Talebi bağlantısına tıklayın.Açılan pencerede iade nedeninizi belirterek açıklama kısmını doldurun ve Talep Gönder butonuna tıklayın.
2. Koçtaş Müşteri Hizmetlerini 444 0 884 numaralı telefondan arayarak talebinizi bize iletebilirsiniz.

İade ve Değişim Kabul Edilmeyen Durumlar
Aşağıdaki durumlarda ürün iade ve değişim talebinizi kabul edemiyoruz.

İade etmek istediğiniz ürünün orijinal kutusu ve ambalajı bozulmuşa veya kayıpsa,
Demonte olarak satılan ürünün montajı yapılmışsa,
Duvardan duvara halı, PVC, yer döşemesi gibi kesilerek satılan ürünse,
Ürün özel siparişle üretilip size gönderilmişse.
Siparişinize ait faturanın aslı, iade edilmek istenen ürünle birlikte gönderilmemişse. Garanti belgesi değişim ve iade için yeterli değildir. Fatura firma adına kesilmiş ise iade faturası gerekmektedir.
Faturanızda yer alan ürüne ait renk, model değişikliği talebiniz için iade işlemleri başlatılacaktır.


Benzer Yazılar

Koçtaş Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası
4/ 5
Oleh