12 Şubat 2013 Salı

Garanti Bankası Bonus Card Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

Garanti Bankası Bonus Card Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

4440333


444 0 333 Alo Garanti ile hiç beklemeden, sadece telefonunuzun tuşlarını kullanarak yapabileceğiniz işlemler
Kayıp ve Çalıntı Kart Bildirimi için 0;
Hesap Özeti Bilgileri için sırasıyla 1, 3 ve 1;
Dönem İçi Harcama ve Limit Bilgileriniz için sırasıyla 1, 3 ve 2;
Bonus Card Şifrenizi Oluşturmak için sırasıyla 1 ve 2;
Bonus Card Borcunuzu Ödemek için 3;
Bonus Card Başvuru ve Sorularınız İçin sırasıyla 1, 5, 2 ve 1;
Garanti Seyahat Hattı için sırasıyla 5, ve 1;
tuşlayın.

Kurum ile ilgili soru, sorun, istek talep ve şikâyetlerinizi iletmek için BURAYA tıklayınız.

Bonus Card numaranız ve kart şifreniz ile hem web sitemizden hem de Alo Garanti’ den kartınızla ilgili tüm bilgelere ulaşabilirsiniz.
Cepten Kart Bilgi Servisleri’ni kullanarak ekstre ve dönem içi işlem bilgilerinizi cep telefonunuz ile öğrenebilirsiniz.
Ayrıca Web’den Kart Bilgi Servisleri’ni kullanarak Garanti Hatırlat servisi için talimat verebilir, kartınızın borcunun ve son ödeme tarihinin ödeme tarihinizden 2 gün önce size hatırlatılmasını sağlayabilirsiniz.

Kredi kartı başvurusunda kimler bulunabilir?
18 yaşını aşmış ve düzenli gelir sahibi herkes kredi kartına garantör gerekmeksizin başvurabilir. Bunun dışında düzenli gelir sahibi olmayan (ev hanımı, öğrenci) ve yabancı uyruklu kişilerin bir garantör eşliğinde başvurmaları gerekmektedir.
Kredi kartı başvurusu için hangi belgeler gereklidir ?
Kart başvuru formunu doldurmanızın yanı sıra, nüfus cüzdanınızın, sürücü belgenizin, veya pasaportunuzun aslı ve bir fotokopisi başvuru için yeterlidir.
Kredi kart başvurusunu nereden yapabilirim?
Eksiksiz doldurulmuş bir Kredi kartı başvuru formunuzu nüfus cüzdanınızın veya sürücü belgenizin aslını gösterip kimlik belgesinin fotokopisi ile birlikte program ortaklarına, herhangi bir Garanti Bankası şubesine teslim etmeniz yeterlidir. Online kart başvurusu yapmak için tıklayın.
Kredi kartı başvuru değerlendirme süresi ne kadardır?
Eksiksiz olarak doldurduğunuz, sözleşme bölümünü imzaladığınız ve ekinde gerekli belgelerle birlikte Garanti Bankası şubelerine ya da satış temsilcilerinden birine bıraktığınız kredi kartı başvurunuz, en fazla 30 gün içinde değerlendirilir.
Başvurumun sonucunu nasıl öğrenebilirim?
Başvurunuzun sonucunu 444 0 333 numaralı Alo Garanti hattımızdan sırasıyla 1-5-2-2 seçeneklerini tuşlayarak başvuru sırasında almış olduğunuz başvuru numarası, cep veya ev telefonunuzu tuşlamanız halinde sesli yanıt sistemimizden alabilirsiniz. Kredi kartı başvuru sonucunuzu Şikayetim Var menüsünden takip edebilirsiniz.
Yabancı uyrukluların kredi kartına başvurması için hangi belgeler gerekir?
Yabancı uyruklular kimlik fotokopisi, oturma izni ve çalışma izninin bir fotokopisinin yanı sıra bir garantörle başvuruda bulunabilirler.
Adreste bulunamadığım için kartım bana ulaşmazsa ne yapmalıyım?
Kurye tarafından size ulaştırılamayan kartınız bankamıza iade edilir. İade olan kartınızın tekrar gönderilmesini istiyorsanız 444 0 333 Alo Garanti'yi arayarak bu talebinizi iletebilirsiniz. Kredi kartınız sözleşmesiz ise ev adresinizde soyadı sizinle aynı olan birine teslim edilebilir. İş adresinizde ise müdür, müdür yardımcısı gibi üstlerinize teslim olabilir. Sözleşmeli kartların teslimatı ise sadece kart sahibine yapılmaktadır.
Kredi kartının vadesi dolduğunda tekrar başvuru yapılması gerekiyor mu?
Kredi kartınızın vadesi dolmadan 1 ay önce yeni kartınız basılarak en geç vade bitiminden 2 - 3 hafta önce elinizde olacak şekilde kuryeye verilmektedir. Kartınızın vadesinin dolmasına 1 hafta kala hala yeni kartınız tarafınıza ulaşmazsa 444 0 333 Alo Garanti'yi arayarak yenilenmesi talimatını verebilrsiniz.
Bonus Plus Card'a nasıl sahip olabilirim?
Bonus Card'ınızla son 12 ayda minimum 75 bonus kazanmanız halinde, Bonus Card'ınız Bonus Plus Card ile yenilenecektir. Bonus Plus Card sizlere daha fazla bonus kazandıran kredi kartıdır. Bonus Plus Card'a başvuru yöntemiyle değil, kazanılan bonusa göre hak edilerek ulaşılır. Kartınız yenilenirken Bonus Card yaşının 6 aydan büyük olması gereklidir. Bonus Plus'a geçmeniz için son 12 ayda kazanılan bonus hesaplanırken, sözünüze bonus ve kampanyalardan kazandığınız ekstra bonus dahil edilmez.
Bonus Plus Card için kazanmam gereken bonusu nereden takip edebilirim?
Bonus Plus Card'a ulaşmak için kazanmanız gereken bonusu Bonus Card hesap özetinizden takip edebilirsiniz. Bonus Plus'a geçmek için son 12 ayda kazanılan bonus dikkate alındığından her dönem hesap özetinizde son 11 aya göre gelecek hesap özetinizde kazanmanız gereken bonus belirtilir. Bu nedenle kazanmanız gereken bonus tutarı her ay değişkendir. Kazanmanız gereken bonus hedefine ulaştığınızda hesap özetinizle size bilgi verilir ve Bonus Plus Card'ınız gönderilir.
Bonus Plus Card'ın özellikleri nelerdir?
Bonus Plus Card'la Bonus program ortakları dışında yapacağınız yurtiçi ve yurtdışı alışverişlerinizde daha fazla bonus kazanırsınız. Bonus program ortaklarında yapacağınız taksitli veya tek ödemeli alışverişlerinizde ekstra bonus kazanmaya devam edersiniz. Bonus program ortaklarından bedava alışveriş yaparken de ekstra bonus kazanırsınız.
Bonus Plus Card özel hizmetleri nelerdir?
Seyahat Aksaklıkları Sigortası ile seyahat ve bagaj gecikmelerinizde seyahatiniz boyunca güvendesiniz.
Kurye kartımı adresimde bana ulaştıramadığından not bırakmış. Nottaki referans numarası ile kartımın nerde olduğunu nasıl öğrenebilirim?
Aktif kurye tarafından bırakılan not için www.aktif.com adresinden not üzerinde belirtilen referans numarasını girerek görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca Kurye net için 444 93 93 nolu, Aktif kurye için 444 0 327 nolu telefondan referans no ile bilgi alabilir, kuryenin kartınızı randevulu teslimini sağlayabilirsiniz.
Kuryeden iletilen referans numarasına ait kartım bana teslim edilemediğinden bankaya iade olmuş, kartımı tekrar nasıl alabilirim?
444 0 333 Alo Garanti'yi arayarak yeni bir adrese veya mevcut adresinize kartınızın tekrar gönderilmesini talep edebilirsiniz.
Kartımı teslim aldığımda kullanıma ne zaman açılacak?
Kartınız güvenliğiniz nedeni ile kullanıma kapalı gönderilir. Kartınızı teslim aldığınıza dair bilgi kuryeden tarafımıza iletildiğinde kartınız otomatik olarak kullanıma açılır. Kartınızı hemen kullanıma açmak için ise kartınız size ulaştığında şifre almanız gerekmektedir. Şifrenizi Garanti internet Şubesinden, 444 0 333 Alo Garanti'den sırasıyla 1 ve 2'yi tuşlayarak veya SIFRE yazıp, kartınızın son 6 hanesi, anne kızlık soyadınızın ilk 2 harfini, kartınızın arkasındaki güvenlik kodunun ilk 2 hanesini aralarında boşluk bırakıp 3340'a göndererek alabilirsiniz. Belirlenen şifreniz ilk alışveriş işleminde kartınıza yüklenecektir.
Kredi kartlarımın limitini arttırmak istiyorum. Nasıl başvurabilirim?
Bankamızda kayıtlı cep telefonu numaranızdan ARTIR, KART SON 6 HANE ve İSTENEN LİMİT bilgisini aralarında birer boşluk bırakarak 3340'a SMS gönderebilirsiniz. (Örnek: ARTIR 353010 2000 )
Yurtdışından talepte bulunmak için 3340 yerine 0532 752 33 40’a sms gönderebilirsiniz.


garanti bankası bonus card bonus puan öğrenme,garanti bankası bonus card başvuru,bonus harcama
bonus card başvuru,bonus ekspres limit,bonus premium,bonus card ödeme,garanti bonus card borç sorgulama,garanti bonus card hesa,p özeti,garanti bonus card başvuru sonucu,garanti bonus card taksitli nakit avans,garanti bonus card iletişim,garanti bonus card limit artırma,garanti bonus card limit artırım talebi,garanti bonus card hesap özeti öğrenme,

Benzer Yazılar

Garanti Bankası Bonus Card Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası
4/ 5
Oleh